English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: پنج شنبه ٠٥ ارديبهشت ١٣٩٨  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش قهرمانزاده مسئول روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان ماکو

دومین همایش مدارس مروج سلامت منطقه آزاد ماکو

 

دومین همایش مدارس مروج سلامت منطقه آزاد ماکو

تفاهم نامه همکاری بین سازمان منطقه آزاد ماکو ، دانشگاه علوم پزشکی استان آذربایجانغربی و اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجانغربی امضاء شد .

دومین همایش مدارس مروج سلامت منطقه آزاد ماکو با حضور معاون فنی دانشگاه ، مدیر گروه سلامت جمعیت ، خانواده و مدارس ، فرمانداران و روسای ادارات آموزش و پرورش  شهرستانهای ماکو ، شوط و پلدشت ، معاون فرهنگی ، اجتماعی و گردشگری ، مدیران مدارس مروج سلامت ، مدیران و  جمعی از همکاران شاغل در شبکه های بهداشت و درمان ماکو ، شوط و پلدشت در مورخه نوزدهم شهریور ماه در سالن اجتماعات ساختمان شماره 2 منطقه آزاد ماکو برگزار شد و تفاهم نامه همکاری سه جانبه در خصوص اجرای طرح مدارس مروج سلامت امضاء گردید .

دکتر اسلام یادگاری مدیر غذا و داروی سازمان منطقه آزاد ماکو  ضمن عرض خیر مقدم اظهار داشت : مدارس مروج سلامت با هدف مراقبت از خود وترویج فرهنگ خودمرافبتی و آموزش همسانان و همسالان ، منجر به افزایش ظرفیتها و توانمند سازی دانش آموزان برای سالم زیستن شده است .

دکتر یادگاری با اشاره به اینکه این مدارس اهداف کلی ترویج و استقرار مفاهیم ارتقای سلامت در بین دانش آموزان را دنبال می کنند افزود : مدیریت غذا و داروی سازمان منطقه آزاد ماکو با همکاری شبکه بهداشت و آموزش و پرورش با اجرای هشت زیر برنامه نقش قابل توجهی در افزایش خود مراقبتی دانش آموزان دارند .

دکتر یادگاری ضمن تشریح برنامه های مدارس مروج افزود: با فعالیت مدارس مروج سلامت در سالهای اخیر در آذربایجانغربی موجب توسعه مهارتهای فردی دانش آموزان ایجاد محیط های حمایت کننده سلامت و تقویت اقدامات اجتماعی شده است .

وی با بیان اینکه برای ارتقاء سلامت به همدلی و همکاری و هماهنگی سازمانها نیاز است ، خاطر نشان کرد : منطقه آزاد ماکو در زمینه تامین سلامت منطقه ، مشارکت جدی داشته است .

دکتر حقیقی معاون فنی معاونت امور بهداشت که در این همایش حضور داشت ، رسالت مدارس سلامت برای ارتقاء کیفیت زندگی دانش آموزان می باشد که بر اقدامات پیشگیرانه منطبق با فرهنگ جامعه تأکید دارد و متناسب با جنسیت دانش آموز و مشارکت همه جانبه آنان ارائه می شود .

دکتر حقیقی با اعلام اینکه انتخاب این مدارس بر عهده آموزش و پرورش است ، افزود : پس از طی مراحل ، کارشناسان این مرکز ، مدارس را از نظر برنامه جامع آموزش سلامت ، ارایه خدمات بالینی در مدارس ، سلامت محیط و بهبود تغذیه ، تحرک فیزیکی و فعالیت بدنی در مدارس ، ارتقای سلامت کارکنان ، خدمات سلامت روان و مشاوره ای و مشارکت والدین و جامعه در برنامه های سلامت و تربیت سفیران سلامت ، مورد ارزیابی قرار می دهند و بر اساس امتیاز کسب شده ، مدارس رتبه بندی می شوند .

حسینی ، معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجانغربی با اشاره به تحصیل 580 هزار نفر دانش آموز در سطح استان تصریح کرد که اجرای این طرح زمینه ساز مناسبی برای انتقال مفاهیم بهداشت و سلامت برای خانواده هاست .

حسینی از فعالیت 145 نفر به عنوان مراقبرسلامت در استان گفت : تغییر عادات و رفتار زندگی در پیشگیری از بیماریهای قلبی و عروقی تأثیر بسزایی دارد .

حسینی همچنین گفت : برنامه مروج سلامت در 900 مدرسه استان اجرا می شود که از این تعداد 180 مدرسه کیفی سازی شده است .

وی اضافه کرد : جهت کنترل بر عرضه و پخش مواد غذایی ، 538 پایگاه تغذیه سالم در مدارس استان ایجاد شده است و بدنبال توسعه مشارکتهای مردمی در راستای سلامت خود و فرزندانمان و افزایش تحرک جسمی دانش آموزان هستیم .

در پایان این همایش با تقدیر از مروجان سلامت شهرستانهای منطقه آزاد ماکو ، تفاهم نامه ای برای اجرای طرح مروج سلامت در مدارس منطقه آزاد ماکو بین سازمان منطقه آزاد ماکو ، دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجانغربی در 8 بند به امضاء رسید .

همچنین از مدیران و فعالان طرح مدارس مروج سلامت تجلیل شد .

 


١١:٢٩ - 1397/06/20    /    شماره : ٢٠٥٠٧    /    تعداد نمایش : ٨٨خروج